Matematické soutěže na 2. stupni

V letošním školním roce se mohli žáci druhého stupně zúčastnit těchto matematických soutěží - Pythagoriády, Matematické olympiády a Matematického klokana.

Pythagoriáda

pro žáky šestého, sedmého a osmého ročníku se uskutečnila dne 25. února 2014.

Žáci řešili 15 úloh. Za každou správnou odpověď obdrželi jeden bod. Za chybné výsledky se body neodečítaly. V této soutěži se úspěšným řešitelem stává ten žák, který získá alespoň devět bodů. V letošním roce se soutěže zúčastnilo v kategorii 6. ročníků celkem 11 žáků, v 7. ročníku celkem 14 žáků a v 8. ročníku celkem 17 žáků.

Letos byly soutěžní úlohy skutečně velmi náročné, což se odrazilo i v počtu získaných bodů. Úspěšné řešitele tak máme jen v kategorii 6. ročníků:

Výsledné pořadí:

1. místo Tomáš Menšík, 6.B 11 b.
2. místo Pavlína Žáčková, 6.C 9 b.
3. místo nebylo uděleno

Tomáš i Pavlína byli nominováni do okresního kola soutěže, které se uskuteční 7. května 2014 na Gymnáziu Šlapanice. Přejeme hodně štěstí :)

Matematická olympiáda

V letošním školním roce se matematické olympiády zúčastnili žáci 6., 8. a 9. ročníku. Jako každý rok byly příklady obtížné a žáci nad jejich řešením strávili doma hodně času. Na zpracování jednotlivých úkolů bylo vymezeno období listopad až březen. Tato soutěž vyžaduje kromě snahy a znalostí také vytrvalost a důkladnost při zpracování řešení jednotlivých úloh, takže odevzdat vyřešené příklady se nakonec podařilo jen některým.

Ocenění za snahu, vytrvalost i výsledky obdrželi nakonec tito matematičtí „olympionici":

9. ročník

1. místo Barbora Šindelářová, 9.B
2. místo Jitka Raisiglová, 9.A
3. místo Filip Chromý, 9.A

Osvědčení o účasti a drobnou odměnu si vybojovala svými výsledky také děvčata 6. a 8. ročníku (pořadí odpovídá úspěšnosti při řešení úloh v dané kategorii):

6. ročníky

  • Ludmila Rousová, 6.B
  • Alena Jarolímová, 6.A

8. ročníky

  • Daniela Bártková, 8.A
  • Sára Urbanová, 8.A a Dana Všetečková, 8.B

Matematický klokan

Tato mezinárodní matematická soutěž proběhla v pátek 21. 3. 2014. Žáci druhého stupně byli podle věku rozděleni do 2 soutěžních kategorií: Benjamín (6. - 7. třída), Kadet (8. - 9. třída). Ve všech kategoriích soutěžící řeší 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu 1 bod odečítá. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají vstupní bonus 24 bodů, takže maximálně je možno získat 120 bodů. Na řešení mají soutěžící v obou kategoriích vymezeno 60 minut čistého času.

Bližší informace o soutěži najdete na www.matematickyklokan.net

V kategorii Benjamín soutěžilo 27 žáků 6. a 7. ročníku, v kategorii Kadet soutěžilo 41 žáků 8. a 9. ročníku.

Výsledné pořadí v kategorii Benjamín:

1. místo Jan Staněk, 7.C 69 b.
2. místo David Zeman, 7.B 63 b.
3. místo Patrik Pinčiar, 7.A 60 b.

Výsledné pořadí v kategorii Kadet:

1. místo Filip Košnar, 9.A 72 b.
2. místo Tereza Čaklošová, 9.B 69 b.
3. místo Lukáš Hrouzek, 8.B 66 b.
Daniel Kašík, 9.B

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF
Autor: Monika Pantělejevová (4.4.2014)

Odebírat novinky