Kamery při online výuce

Milí žáci a žákyně, vážení rodiče,

vážíme si toho, jak se snažíte co nejlépe zvládat nástrahy distanční výuky. My učitelé se snažíme dělat vše pro to, aby pro vás tato forma výuky byla co nejsmysluplnější. Všichni, žáci, učitelé i rodiče, se v této době učíme spoustu nových věcí a překonáváme mnoho nečekaných překážek.

Protože nám záleží, aby on-line výuka byla co nejefektivnější, je důležité, abyste při ní měli vždy puštěnou webovou kameru.

Smyslem puštěné webové kamery rozhodně není snaha vás kontrolovat, jestli dáváte pozor, nebo pracujete. Všichni víme, že pokud žák chce, tak se může během on-line výuky věnovat tisíci jiných věcí, než je vyučování. To, jestli dáváte na on-line výuce pozor, je vaše odpovědnost. A je to jedna z důležitých lekcí, které nám distanční výuka dává - že ne učitel, ale každý z vás je odpovědný za své vzdělání.

Důvody, proč po vás chceme puštěnou webovou kameru, jsou tři:

Aby učitel dobře a efektivně učil, potřebuje zpětnou vazbu. Když učitel mluví „do prázdna" - tzn. pokud nemáte zapnuté webové kamery, tak neví, jestli je to srozumitelné, jestli nevysvětluje látku moc pomalu nebo moc rychle. Proto vás prosíme, dávejte nám učitelům co nejvíce zpětnou vazbu - kývněte, že rozumíte, ptejte se, když vás něco zajímá nebo něčemu nerozumíte.

Nejnovější výzkumy ukazují, že žáci, kteří mají puštěné webové kamery, dávají během on-line výuky větší pozor a odnášejí si daleko více poznatků. Nemusí se proto tolik učit a připravovat, až skončí on-line výuka.

Je evidentní, že tento způsob on-line setkávání se stává součástí našeho světa. A vy se tak kromě nové látky učíte důležitou sociální dovednost - nestydět se a umět přirozeně reagovat, když jsem před kamerou.

Proto vás žádáme: mějte prosím během on-line výuky puštěnou webovou kameru.

Děkujeme a opravdu se už všichni těšíme, až se s vámi setkáme opravdově a „na živo".

Vaši učitelé a učitelky

PS: Pokud nechcete, aby ostatní viděli váš pokoj, dá se velmi snadno nastavit v Teamsech pozadí: klikněte na tři tečky a zvolte „použít efekty pozadí".

Autor: Antonín Šerý (12.2.2021)