Den dronů

Cílem akce bylo seznámit žáky s profesionální bezpilotní technikou a jejím praktickým využitím, ale hlavně upozornit na pravidla bezpečného používání bezpilotních prostředků, které jsou na trhu volně dostupné.

Poděkování patří společnosti Flymedia (Janu Semotamovi i jeho kolegům) a panu Růžovi. Piloti společnosti mají bohaté zkušenosti a příslušná oprávnění. Flymedia se zabývá vlastním vývojem zařízení, doplňků pro bezpilotní systémy a individuálními úpravami na přání zákazníků. Zcela zásadní novinkou a unikátním produktem na trhu je termovizní systém určený pro drony, který nabízí široké možnosti využití v průmyslu. Klienty se stalo mnoho významných společností - například BBC (seriál Mušketýři), Škoda Auto nebo Hyundai Nošovice. Spolupracuje také s technicky zaměřenými fakultami vysokých škol. Pro zajímavost - kvalitu nově zateplené fasády ZŠ Šlapanice prověřila pomocí bezpilotní termovizní techniky právě společnost Flymedia.

Akce se konala pro žáky 2. stupně ZŠ Šlapanice v pondělí 6. června jako rozšiřující učivo fyziky. V kinosále proběhla přednáška o dronech a následně se uskutečnila také praktická ukázka na školním hřišti. Informace, které jsme získali, jsou určitě velmi užitečné. Dozvěděli jsme se, že drony se využívají čím dál víc v řadě odvětví, ale my jsme o tom nevěděli. Když jsme jednotlivé modely sledovali, viděli jsme úžasné a fascinující stroje. Pochopili jsme také, že jsou neskonale užitečné a úsporné. Díky nim nemusí někteří lidé tolik riskovat. Získali jsme k těmto zařízením respekt. Drony nejsou pouze užitečné, ale mohou to být i hračky dostupné pro každého. Při používání dronů se musí dodržovat bezpečnostní pravidla. Přednášející nám ukázal obrázky, co se stalo dětem i dospělým, kteří doplatili na hloupé a nezodpovědné chyby lidí. Zranění byla vážná. Snad jsme si všichni do budoucna odnesli varování, abychom se při manipulaci s drony chovali odpovědně. Přednášející nám odpovídal na různé dotazy. Občas se asi cítil nesvůj, protože dotazy, zvláště mladších žáků, nebyly na místě. Asi přesně nepochopili plné využití přístrojů.
Při praktické ukázce jsme z výkonů dronů užasli, ale také jsme se pobavili.

Přednáška i ukázka byly pro nás poučné a domnívám se, že někteří z nás začnou uvažovat i nad tím, že je to cesta, kterou bychom se mohli do budoucna vydat.
Marie Štěpánková, VII.B

Další postřehy žáků:

  • V praktické ukázce jsme se podívali, jak droni dokážou zranit (nálet na figurínu) a „vařit" (rozsekání okurky, hořící baterie).
  • Pán, který drony předváděl, byl velice opatrný a dbal na naši bezpečnost.
  • Zaujalo nás, jak organizátoři dbali na naše bezpečí, dokonce před nás dali ochranný plot.
  • Přednáška i ukázka se nám moc líbily, byli jsme rádi, že jsme měli tu možnost drony vidět a něco se o nich dozvědět.
  • Za tuto akci moc děkujeme paní učitelce Jahodové a panu řediteli.
  • Bylo to velmi příjemné a poučné zpestření učiva fyziky o skládání sil.


Související článek

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF
Autor: Hana Jahodová (21.6.2016)

Odebírat novinky