Zdravá školní jídelna

Vážení strávníci,

rádi bychom Vás informovali, že naše školní jídelna je zapojena v projektu Zdravá školní jídelna. Český systém školního stravování nám může závidět celý svět. Projekt Zdravá školní jídelna přináší rady, recepty a příručky, které ho pomáhají sladit s nejmodernějšími poznatky o zdravé výživě. Tento projekt vznikl na podporu školního stravování, které má v naší zemi desítky let trvající tradici. Pro rodiče je školní stravování neocenitelnou službou, protože vědí, že je o jejich děti postaráno a jim odpadá starost se zajištěním oběda. Nicméně doba se od zavedení školního stravování změnila. V poslední době se objevila nadmíru ostrá a někdy nespravedlivá kritika školního stravování. Nicméně kritika odhalila některá slabá místa současného systému školního stravování. Tyto nedostatky lze odstranit i v mezích stávající legislativy - a právě to je cílem projektu Zdravá školní jídelna. Prostřednictvím 10 kritérií vám ukážeme, že školní stravování je možné dále zlepšovat, a docílit tak toho, aby děti dostávaly nutričně hodnotnou, vyváženou a pestrou stravu.

10 kritérií Zdravé školní jídelny, které budeme postupně zdokonalovat, dodržovat a průběžně kontrolovat:

1. Pitný režim s omezením jednoduchých cukrů
  2. Plánování jídelníčku dle nutričního doporučení ke spotřebnímu koši
  3. Správné a bezchybné vedení spotřebního koše
  4. Omezení používání dochucovadel a instantních dehydratovaných směsí
  5. Nepoužívání polotovarů vysokého stupně konvenience
  6. Veřejně dostupný jídelníček
  7. Solme s rozumem
  8. Výzdoba jídelny
  9. Komunikace jídelny s rodiči, žáky a pedagogy
  10. Čtvero ročních období - zařazování sezónních potravin

Za vznikem projektu stojí odborníci na výživu ze Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s týmem hygieniků. Projekt podporuje také Ministerstvo zdravotnictví. Autoři projektu spolupracují se zkušenými lidmi přímo z každodenní praxe - šéfkuchaři, metodiky stravování a nutričními terapeuty. Tento projekt je praktickou ukázkou, jak lze plnit cíle programu Zdraví 2020.

Více informací o projektu Zdravá školní jídelna je možné zalézt na webových stránkách http://www.zdravaskolnijidelna.cz/o-projektu

Autor: Pavel Vyhňák (28.4.2017)