Zahraniční stážisté v hodinách anglického jazyka

V týdnu od 13. do 17. 2. do naší školy přišli na návštěvu zahraniční hosté, kteří se účastnili programu Edison (viz https://www.youtube.com/watch?v=dThICyc3AXM ). Projekt EDISON spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích. Žáci 4. až 9. ročníků naší školy tak měli možnost prožít zajímavé hodiny anglické konverzace se zahraničními hosty hovořícími anglicky. Díky těmto hodinám si žáci udělali představu, jak užitečné je umět používat cizí jazyk. Pochopili, že angličtina může spojovat lidi různých národů a kultur.

A jaké informace se žáci o našich hostech dozvěděli?

Satria pochází z Indonésie, studuje na strojního inženýra a mluví čtyřmi jazyky (jávsky, anglicky, bahavsky a arabsky). Je to asi nutnost, neboť v Indonésii je 10 oficiálních jazyků. Baví ho motorky a rocková hudba.

Josue se narodil v Panamě, je mu 22 let a studuje strojnictví. Rád cestuje a poznává nové lidi. Zajímá se o historii a přírodu, a proto si nenechal ujít prohlídku nejen slavkovského bojiště, ale i Punkevních jeskyní.

Manas, jenž pochází z Kyrgyzstánu, studuje práva, krásně zpívá a hraje na ukulele, klavír a kytaru. O své zemi prozradil, že je to velice hornatá země, s nejvyšší horou vysokou přes 7000 metrů. Hlavou země je prezidentka Roza Otunbayeva. Žije zde 30% křesťanů, 30% muslimů a 40% ateistů.

April studuje v Číně učitelství anglického jazyka. Jejím oblíbeným sportem je tenis a ping pong. Ráda cestuje a naše žáky seznámila stručně s čínskými znaky, které se zdají velice obtížné a jejichž výslovnost obsahuje hlásky, na které nejsme moc zvyklí. Nakonec se pokusila napsat jména některých žáků kaligrafickým písmem, což bylo velice zajímavé.

Busra studuje v Turecku učitelství matematiky a je jí 23 let. Ačkoliv je Turecko muslimská země, nemluví se zde arabsky, ale mají latinskou abecedu s několika rozdíly od té naší.

A jaký ohlas měly hodiny se stážisty u našich žáků?

4. ročníky

"Josue Rodriguez z Panamy nás učil tancovat salsu, byl hrozně super, pouštěl nám písničku o panamském kanále, říkal nám zajímavosti o své zemi a o jejich mostě a ukazoval nám největší dům v Panamě, krásné ostrovy a naučil nás panamský pozdrav."

5. ročníky

"Satria si připravil prezentaci o Indonézii, povídal o své rodině, o své motorce, o chilli, vyprávěl, kde studuje. S Busrou jsme tancovali turecký tanec, který nás naučila, obkreslovali jsme si jejich mince, pouštěla nám jejich fotbalovou hymnu, ukazovala nám video o zmrzlináři, jak servírují tureckou kávu, učila nás tureckou abecedu, povídala nám o jejich sladkostech. Bylo to super, nejlepší!"

"Indonésan Satria byl skvělý, říkal nám něco jeho vlastním jazykem Jawa, vyprávěl nám o jeho rodině a ostrovech v Indonésii a nakreslil nám to."

6. ročníky

"Motivovalo mě to k dalšímu kontaktu s těmito lidmi. Od doby, co tu byli, jsem si s nimi psala. Byli příjemní, hodní a dobře se mi s nimi mluvilo."

"Nejvíc se mi líbil Satria, protože bral všechno s humorem a všichni jsme se smáli. Tento týden byl nejlepší. Líbila se mi i hodina s April, ten její podpis byl skvělej!"

"Hodně jsem se dozvěděla o jejich zemích a moc mě překvapilo, že všem tady nejvíc chutná svíčková a šulánky s mákem jim nechutnají. Moc se mi líbí jejich země, měli dobře nachystané prezentace, líbily se mi! Všem moc děkuji a byl to opravdu nejlepší týden!"

"Škoda, že jsme nestihli všechny stážisty, ale měli jsme aspoň tři z nich, byla s nimi sranda, např. když nás učili tančit. Děkujeme za příležitost zkusit si něco nového. Byli bychom rádi, kdyby se něco takového příští rok opakovalo."

7. ročníky

"Busra nám ukázala jejich měnu a povídala o prvním prezidentovi. Naučil jsem se turecký tanec."

"Nejlepší byl asi Josue, byl vtipný a také měl dobrou angličtinu. Chci, aby přijeli zase."

"Líbilo se mi poznávání jejich kultur, a že měli chuť vůbec za námi přijet. Byli všichni hodně sympatičtí."

"Nejvíce se mi líbily tance s Busrou."

8. ročníky

"Hodiny s těmito lidmi byly moc fajn, každý měl pro nás připravené nějaké informace o jejich zemi. Satria byl z Indonézie a ze všeho si dělal srandu např.: si na své vlastní fotografii namaloval knírek a hodně se tomu smál."

"Každý den jsme měli se stážisty hodinu nebo dvě. Každý nám pověděl o jejich způsobu života, koníčcích a rodině. Byla s nimi legrace, hráli s námi hry a tancovali jejich národní tance."

9. ročníky

"Josue překvapil hlavně svým pohodovým chováním a pořádně dlouhým jménem. Naučil nás kroky salsy a všichni si to moc užili. Satria s Manasem nám zahráli píseň a zakomponovali tam slova guláš - v češtině, poté slovo cool - ale v jejich jazycích - a to nás hodně pobavilo."

"Hodně lidí má špatný názor na muslimy, ale Busra nás přesvědčila o opaku. Je velmi milá a vtipná a myslím, že tak působila na všechny. Naučila nás i jejich tanec, u kterého jsme se všichni nasmáli."

Autor: Simona Černochová (6.3.2017)