Zahraniční návštěva v hodinách anglického jazyka

V pátek 16. 11. do naší školy přišli na návštěvu zahraniční hosté, kteří se účastní výměnného programu financovaného grantem Evropské unie. Tento grant s názvem Mládež v akci zajišťuje mladým lidem z různých zemí EU roční pobyt v naší zemi, kde se seznamují s naší kulturou, učí se náš jazyk a pomáhají v neziskových organizacích. Ve Šlapanicích právě pobývali na týdenním kurzu a náhoda je dovedla až do naší školy. Přivítal je pan ředitel a dovedl je do třídy, kde právě probíhala hodina angličtiny. Žáci z 8. A + 8. B tak získali zajímavou hodinu anglické konverzace s našimi hosty. Též si udělali představu, jak užitečný jazyk může angličtina být, a že ji lze použít i jako most mezi různými národy.

A jaké informace o našich hostech získali? Muge pracuje v Turecku jako učitelka 1. stupně. Je jí 30 let, hraje na flétnu a ze sportu má nejraději tenis. Alberta pochází z chorvatského Zagrebu, má 24 let a pracuje jako grafická návrhářka. Chutná jí české jídlo, ráda tancuje, hraje stolní tenis a fotbal. Sergio je ze španělské Barcelony, je mu 25 let a pracuje s počítači. Rád se setkává s přáteli, poslouchá hudbu a hraje hry.

Všem se ve Šlapanicích i v České republice moc líbí, ale čeština se jim zdá hodně těžká. Zkusili našim žákům říci i pár českých vět. Pak jsme poprosili naše hosty, aby řekli několik vět svoji rodnou řečí. Nejlépe bylo rozumět Albertě, která mluvila slovanským jazykem- chorvatštinou. Turečtina a španělština byla pro nás opravdu málo srozumitelná. Na závěr si hosté prohlédli naši školu /velice obdivovali nový bazén i tělocvičnu/. Nakonec jsme se rozloučili a popřáli jim šťastný zbytek pobytu v České republice.

Autor: Antonín Šerý (20.11.2012)