Věda není věda

30. duben bývá tradičně spojován s čarodějnicemi… Však na šlapanické základce se také čarovalo! A to v odborných učebnách ve čtvrtém podlaží. Na dopoledne se do učeben přírodopisu, fyziky a chemie přesunulo na sedm desítek mladých čarodějů, vědců a alchymistů z 5. ročníků základních škol ze Šlapanic, Jiříkovic i Blažovic. A důvod? Na ZŠ Šlapanice se totiž konala akce „Věda není věda“, kterou již popáté organizovaly právě vyučující přírodopisu, fyziky a chemie spolu se žáky 8. a 9. ročníků. V každé místnosti bylo připraveno pět stanovišť s nejrůznějšími úkoly, při nichž si mohli žáci vyzkoušet i rozšířit své vědomosti získané v prvouce a přírodovědě. Zábavnou a také poučnou formou umožnili již zkušení osmáci a deváťáci svým mladším spolužákům nahlédnout do tajů předmětů, které je zanedlouho budou čekat na 2. stupni. Jaká stanoviště páťáky nejvíce zaujala? V učebně přírodopisu to byly především mikroskopy, model lidského těla a kostra, ve fyzice je zase přitáhly magnety a statická elektřina a v učebně chemie mělo velký úspěch ohýbání skleněné trubičky nad ohněm a filtrace vody. Na závěr celého dopoledne obdrželi malí vědci osvědčení o účasti třídy na „vědeckém bádání“ a na doplnění vydané energie ještě malou sladkou tečku - ovocný košíček.

Autor: Monika Pantělejevová (7.5.2013)