Školní kolo soutěže TEN UMÍ TO A TEN ZAS TOHLE

Ve čtvrtek 29. března odstartoval ve dvě hodiny odpoledne již šestý ročník školní soutěže s názvem „Ten umí to a ten zas tohle", kterou nás provázely „osmačky" Barbora Hýbelová a Dominika Boháčková.

Svou odvahu poprat se s trémou a uměleckého ducha nám tu ukázala čtyřicítka soutěžících z druhého stupně Základní školy ve Šlapanicích. Diváci se mohli těšit celkem na tři kategorie: pěveckou, instrumentální a taneční. Ačkoli měla děvčata, co do počtu, jasnou převahu, nechyběl nám ani mužský element, nejpočetněji zastoupený v instrumentální kategorii. Díky panu učiteli Fuksovi, všestranně nadanému hudebníkovi, dostala celá akce značně profesionální nádech. Nejen že se postaral o kvalitní ozvučení celého sálu, ale také doprovázel mnohé z účinkujících na kytaru či klavír.

V pěvecké kategorii předvedli žáci vedle českých písniček různých žánrů také několik slovenských hitů, předvedených v téměř dokonalé slovenštině. Kromě sólových songů zazněly i dva duety. Instrumentální kategorii dominoval klavír, následovaly jej tóny houslí, altové flétny nebo elektrické kytary. Poslední třetina soutěže rozpohybovala celým sálem. Sešlo se zde na šest různých tanečních stylů, které byly okořeněny i pohybem z jiného soudku, totiž bojovým uměním taekwondo.

Čtyřčlenná porota, kterou tvořila organizátorka akce Jitka Landaufová, Simona Černochová, Ivona Mokrá a Markéta Bokorová, neměla jednoduchou pozici při finálním rozhodování, přesto ji nejvíce oslnily skvělé výkony následujících žáků:
V pěvecké kategorii byla oceněna prvním místem právě dvě vystoupení, a to harmonický duet Ivety Krčkové a Nikoly Martinkové z 9. A "Ten, kdo má tě rád" a úžasný „šesťák" Dominik Brychta, jehož dech beroucí zpěv umlčel všechny v sále. Dominik zazpíval píseň z muzikálu Jekyll a Hyde, a ke všemu ještě a cappella. Stříbro patřilo opět Nikole Martinkové a její perfektní slovenštině v písni "Vrať mi tie hviezdy". A tímtéž jazykem v hitu "Nie sme zlí" zabodovala na třetím místě také Eliška Dočkalová z 8. C.

Instrumentální kategorie dopadla pro holky i kluky rovnocenně. Porotu nejvíce oslovil svým samozřejmým klavírním projevem Patrik Buchta z 8. A, který si zde střihl rovnou dvě skladby: "Fantastický tanec" a "Baladu pro Adélku". Druhé místo právem obsadil žák ze 7. B Cyril Zemánek, jenž nás potěšil houslovým kouskem s názvem "Koncert D dur". Dále pak předvedl veselou klavírní skladbičku "Entertainer", která mu velmi sedla. Třetí místo patřilo Barboře Šenkýřové z 9.A , její medově laděné elektrické kytaře a skladbě "Pro Elišku".

V taneční kategorii byla udělena opět dvě první místa. Jedno z nich získal Dominik Brychta za své stepařské umění a druhé Eva Trundová z 9. B. Ta si připravila baletní vystoupení s vlastní choreografií na hudbu finské metalové skupiny Nightwish, jež dovedla k dokonalosti působivým kostýmem. Druhé místo bylo sice jen jedno, získalo ho však hned devět děvčat za taneční styl street dance. Oceněnými byly žákyně 8. A: Dominika Boháčková, Barbora Hýbelová, Linda Chovancová, Monika Jašková, Tereza Kadlecová, Ludmila Vavrová, dále Iveta Krčková z 9. A a Eliška Kučerová a Nikola Rybová z 9. B. Bronzovou pozici zaujal taneční styl hip hop, který energicky zatančila Martina Hudečková ze 6. A.

Mnozí účinkující zápasili s velkou trémou a také s tím, že nevyšlo vše podle jejich představ. Nechť je však tyto zkušenosti neodradí od dalších pokusů stanout na stupni příštích vítězů. Jsme rádi, že letošní ročník byl v mnoha ohledech silnější než ten minulý a doufáme, že zájem našich mladých umělců bude i nadále jen vzrůstat. Před všemi účinkujícími klobouk dolů.

Autor: Antonín Šerý (12.4.2012)