Masopustní veselí ve 2.A

Ve čtvrtek 12. února čekalo na žáky ze 2.A tzv. projektové vyučování na téma Masopust. Děti se už dopředu těšily, že si užijí trošku jiný školní den. Dostaly jediný úkol - připravit a donést si jednoduchou masopustní masku. Ostatní bylo překvapení.

Seznámení s masopustem a jeho tradicemi proběhlo zábavnou interaktivní formou. Neodmyslitelnou součástí masopustních tradic je mimo jiné pečení koblih. Ve školní kuchyňce se proto děti daly do práce s válečkem, těstem a marmeládou, to vše pod pečlivým dohledem paní učitelky. V době, kdy se koblížky smažily, přišly na řadu „masopustní" pracovní listy, aby se nezapomnělo číst, psát a počítat. V tajenkách křížovek byly ukryty pojmy, které se týkaly celodenního tématu. Například laufr, klibna nebo tučný čtvrtek. Někteří ještě ani nedokončili pracovní listy a ozvalo se zaklepání na dveře. Ze dveří se linula nádherná vůně dozlatova usmažených koblížků. Všichni se do nich s chutí pustili a za chvíli byly talíře prázdné, což byla známka toho, že se koblížky opravdu povedly.

Co by to bylo za masopustní veselí bez průvodu masek a maškar. To byla poslední část našeho programu. Někteří se už od rána nemohli dočkat, kdy se budou moci přestrojit. Rej masek a následné tance se vydařily, ostatně jako celý den.

Doufáme, že jsme touto netradiční formou vyučování pomohly dětem blíže nahlédnout do masopustních tradic a zvyků, na které bychom nemuseli zapomínat.

Autor: Hana Křápková (16.2.2015)