"Lyžák" v Herlíkovicích 2018

Letos v zimě jsme poprvé opustili naše střediska v Jeseníkách a vyrazili jsme se sedmým ročníkem do Krkonoš. Konkrétně do Herlíkovic u Vrchlabí. Důvod pro změnu místa našeho lyžáku byl jak kapacita, kdy pro veliký zájem nám nestačila chata Profesor v Kunčicích, tak i jistota, že v Krkonoších a konkrétně v Herlíkovicích jsou svahy do velikonoc zasněžené a upravené za jakékoliv počasí. To se nám potvrdilo i letos a po doražení do cíle naší cesty jsme se mohli kochat záplavami sněhu. Když k tomu ještě v úterý začalo sněžit, bylo jasné, že i letos bude letos bude sněhu dost jak pro sedmé ročníky, tak pro deváté ročníky, kteří dorazily o týden později.

Druhý den jsme nastoupili na svah a začalo se plužit, smýkat, odšlapovat, tlačit do hran. Prostě učit se lyžovat a pilovat techniku. První tři dny utekly při nácviku lyžařských dovedností velmi rychle. Ve středu jsme s ohledem na předpověď počasí naplánovali odpočinkový den, kdy jsme udělali výlet po okolí a na horskou chatu Sasanku, kde si žáci mohli dát nějakou dobrotu jako odměnu za podávané výkony. Odpolední program byl zaměřen na kreativní projev a praktické dovednosti našich sedmáků - stavěli sněhové sochy a vrcholem byla následná koulovačka. Večer nás čekala oblíbená a netrpělivě očekávaná diskotéka.

Poslední dny jsme pilovali smýkaný a carvingový oblouk. Po večerech nás obohacovaly přednášky o bezpečnosti na svahu, historii lyžování, funcarvingu, první pomoci nebo pravidlech chování na horách, které jsme pořádali společně s kolegy z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Poslední volné chvíle vyplnila snídaně, oběd a večeře a hlavně odpočinek a rekonvalescence z namáhavých aktivit. V podstatě pořád probíhal nějaký program, který se věnoval pobytu na horách.

Páteční odpoledne jsme udělali společně s PdF MU závěrečný karneval na sněhu, který probíhal na sjezdovce Bubákov. Sešlo se plno nápaditých a zajímavých masek a na svahu jezdilo téměř 100 malých i velkých lyžařů v maskách a ostatní návštěvníci oceňovali užaslým pohledem fantazii našich žáků a jejich učitelů. Pro velký úspěch jsme kurz zakončili opět diskotékou, kterou jsme si všichni jsme společně užili.

V sobotu večer, po více než týdnu, se žáci potkali s rodiči a myslím, že některým se vůbec nechtělo domů.

Je důležité na tomto místě poděkovat všem instruktorům a naší skvělé paní zdravotnici. Bez jejich práce a péče by organizace takového kurzu nebyla možná. Také bychom chtěli poděkovat pedagogům PdF MU Mgr. Jaroslavu Vrbasovi PhD., Mgr. Marku Trávníčkovi a PhDr. Mgr. Petru Vlčkovi, Ph.D., díky kterým měli naši instruktoři a žáci možnost se účastnit přednášek vedených pro studenty PdF MU a zároveň byli tito pedagogové metodickou oporou našim instruktorů. Díky tomu všemu sjezdovky v Herlíkovicích umožnily našim žákům plně využít svého lyžařského potenciálu a dle pozitivních ohlasů od rodičů i jednotlivých žáků se nám naše "lyžáky" opět povedly.

My instruktoři a také všichni žáci se už těšíme na příští ročník! Více informací, fotografií a ohlasů najdete na našich webových stránkách www.zsslapanice.cz nebo na našem facebookovém profilu https://cs-cz.facebook.com/zakladkaslapanice/.

Autor: Petr Zeman (7.3.2018)