Knihovnička „půjč si a vrať“

Hlavní myšlenkou je, aby žáci devátých ročníků mohli přinést a zanechat ve škole knihu, která je svým obsahem oslovila. Zároveň pak svým nástupcům umožnit si takovou knihu půjčit.

Inspirací pro tuto aktivitu pro mě byla návštěva jednoho města, kde jsem viděl tzv. Knihobudku, která slouží jako místo ke sdílení a výměně knih (více zde - Little Free Library https://littlefreelibrary.org/). Tento nápad se dostal už i do naší republiky v podobě např. projektu KnihoBudka (smartUp O2), nebo Pouliční knihovna Prahy 6. Podobná je také aktivita Kniha do vlaku - projekt Městské knihovny Mikulov a Českých drah.

Vše funguje na principu „půjč si a vrať".

Vycházíme z myšlenky podpory čtenářských aktivity mezi žáky naší školy. Každá třída našich deváťáků má možnost vybrat třídní titul s vloženým vlastním příběhem. Nabídnout tak ostatním půjčit si knihu, která je osobně zaujala. Důležité je, aby každá takto darovaná kniha měla nadepsán, vložen svůj příběh - kdo ji daroval a proč. Budeme rádi, když nám ve škole po sobě deváťáci zanechají právě třeba knížku, která je oslovila během jejich školních let.

Hodně z nás potkalo v životě nějakou knihu, jejíž obsah ho oslovil. Bude dobré, když se povede oním obsahem oslovit i někoho dalšího. Pokusíme se oslovit i významné osobnosti našeho okolí, které bychom o to stejné také poprosili.

Autor: Pavel Vyhňák (16.5.2017)