Jižní Anglie a Londýn se ZŠ Šlapanice

Ve dnech 12. 5.- 19. 5. 2017 vyjeli žáci osmých ročníků na osmidenní poznávací zájezd do Velké Británie. Cílem byl Londýn a jihozápadní část Anglie, Cornwall. Byla to jedinečná příležitost se blíže seznámit se zemí, jejíž jazyk se učí lidé na celém světě /včetně našich žáků/, navštívit šlechtická sídla, přírodní rezervace, krajinné a zahradní útvary, ale i poznat život obyčejných obyvatel Londýna a Cornwallu. Každý si mohl na vlastní kůži vyzkoušet mluvit anglicky a ověřit si svoje znalosti jazyka. V Londýně všichni na vlastní kůži pocítili ruch velkoměsta, projížďku metrem, procházku krásným parkem k Buckinghamskému paláci, rušné Trafalgarské náměstí, prohlídku velkého mořského akvária a pohled na město z ptačí perspektivy v London Eye. Poznali tajuplnou dartmoorskou krajinu, nádherné mořské pobřeží na jihu a malebné vesničky Cornwallu. Prozkoumali města jako Brighton, Plymouth a Salisbury a načerpali inspiraci v krásných zahradách Wiltonu a Stourheadu.

Zde představujeme postřehy některých žáků:

Nejdříve jsme jeli trajektem přes kanál La Manche. Z Greenwiche jsme metrem dorazili k Westminsterskému paláci. Přešli jsme St James Park a viděli Buckinghamský palác. Odtud jsme došli až na Trafalgarské náměstí. Po poledni jsme se projeli na Londýnském oku a v Sea life centru viděli žraloky. Nakonec jsme pluli lodí po Temži ke Cutty Sark v Greenwichi a jeli jsme se ubytovat do rodin.

Tereza Dostálová, Míša Prosecká

Asi nejvíce se nám líbila vyhlídková cesta London Eye, kde jsme viděli všechny památky z ptačí perspektivy a udělali jsme si skupinovou fotku. V Sea Life, což je akvárium, se nám s Nikčou nejvíce líbili tučňáci. Také jsme si užili výměnu stráží, a zažili jsme zpestření tohoto zážitku v podobě rozhovoru našeho kamaráda s policistkou, a jeho následného upadnutí, čemuž jsme se všichni i s paní policistkou zasmáli. Celkově jsme si den užili a završili jsme ho pobytem na jihu Londýna u paní, kde jsme byli ubytováni.

Nikola Pořízková, Soňa Hegrová a Adéla Zlatníková

Den začal deštivě. Mysleli jsme si, že bude celý den škaredě, ale nakonec se vyčasilo a krásně svítilo sluníčko. Navštívili jsme přímořské město Brighton, kde jsme se prošli po molu, pláži a po městě samotném. Pak jsme jeli do Sheffieldského parku, který je vybudovaný ve stylu anglické zahrady. Byly tam krásně rozkvetlé rododendrony a velká rozlehlá jezera, kde jsme pozorovali a krmili vodní ptactvo. Nakonec jsme navštívili křídové útesy Seven Sisters a navečer odjeli zpět do hostitelských rodin. Den jsme si krásně užili.

Šárka Szabó, Nela Koubková, Monika Birca

V pondělí 15.5.2017 ráno, jsme vstaly v 6:30 u rodiny v Londýně, v sedm hodin byla snídaně. Hned poté jsme jely na meeting point, který byl 2 minuty od našeho příbytku. Na programu byla prohlídka paláce a zahrady ve starobylém Stourheadu vzdáleném 2 hodiny od Londýna. Šli jsme nejdříve na prohlídku zámku, která trvala kolem 20 minut. Potom byl hodinový rozchod po rozsáhlé zahradě. Dartmoor, což je název krajiny, kde se nacházejí rozsáhlé bažiny, vřesoviště a skály, se kvůli nepřízni počasí nepodařilo nafotit. Všude byla hustá mlha a poprchávalo. Kolem osmé hodiny jsme dojeli na meeting point, kam si pro nás přijeli naše nové rodiny. Pro nás přijela starší paní menšího vzrůstu, která byla již od prvního setkání velmi milá. Do našeho domu jsme jeli zhruba 20 minut. Domeček byl pěkný, uvnitř nás čekal pejsek jménem Molly. Paní nás ihned provedla jejím domem a ukázala náš pokoj, do kterého jsme se hned zamilovaly. Po převlečení do tepláků jsme si šli popovídat za naší hostitelkou, která mezi tím dělala večeři s dezertem. Po večeři jsme se šli postupně osprchovat , paní nám popřála dobrou noc a šli jme spát.

Vaďurová, Nevrtalová, Doležalová

V parku Stourhead jsme viděli stavby z 18. století a prohlédli jsme si i palác, kde byly nádherné obrazy bývalých i současných majitelů sídla. V zahradách domu se natáčela spousta filmů díky krásné zahradní architektuře. Ve vesničce blízko žulových skal v Dartmooru jsme se šli podívat do menšího kostelíku s přilehlým hřbitovem.

Petra Kubínová, Monika Novotná

Dne 17.5 jsme jeli do botanické zahrady pod názvem ,,Eden Project´´.Když jsme přijeli k botanické zahradě, tak jsme byli trošku naštvaní ,protože pršelo, ale to vůbec nevadilo ,protože rostliny se nachází pod velkými kopulemi.

Velké kopule jsou rozděleny na tropický a subtropický pás. Nejdříve jsme se podívali do tropického pásu. Všichni jsme čekali, že tam bude větší teplo, ale bylo tam docela dobře, jen se špatně dýchalo. Všechny nás zaujala vyhlídka, ze které se můžete rozhlédnout po celém obřím skleníku. Některé rostliny ve skleníku jsme viděli poprvé v životě.

Pak jsme šli do druhého skleníku kde se nacházel subtropický pás, velké palmy a různé druhy květin, například muškáty. Všechny zaujala meditační místnost. Potom jsme jeli autobusem asi jednu a půl hodiny na hrad krále Artuše. Zříceninu hradu jsme si prohlédli zdálky a zblízka jsme si mohli v podhradí nafotit jeskyni, která se za přílivu celá naplní vodou. Strávili jsme tam asi 1 hodinu a pak jsme jeli do města Plymouth, kde jsme hezký den zakončili v nákupním centru Primark a prohlídkou starého přístavu.

Daniel Růža, Michal Látal, Lukáš Zavřel

Poslední den

Od rodin jsme odjeli kolem osmé hodiny ráno. Autobus nás odvezl k Wilton house, kde jsme se podívali do zahrad a na sbírku aut majitele panství. V blízkém Salisbury, jsme navštívili katedrálu, nakoupili jídlo na cestu a nějaké suvenýry. Kolem čtvrté hodiny ráno jsme dorazili na trajekt, kde jsme se rozloučili s Velkou Británií a zamířili domů.

Filip Špička

Autor: Simona Černochová (26.6.2017)