Holocaust, šoa, porajmos

Tři slova - stejný význam, ten nejhorší v dějinách. Má smysl si tuto hrůznou skutečnost doby II. světové války stále připomínat?

Téma holocaustu je součástí výukového plánu hodin dějepisu pro žáky devátých ročníků. Ale jen slyšet nestačí! Aby člověk pochopil, musí i vidět a nejlépe si věci tzv. „osahat".

To byl důvod, proč jsme s žáky 9. A zúčastnili projektu Muzea romské kultury ve spolupráci s Židovským muzeem na téma násilného vyvražďování Židů, Romů a jiných skupin Třetí říší.

V rámci workshopu se žáci 7.3.2013 setkali s pamětnicí, která prošla ghettem Terezín, snažili se zabalit si kufr do transportu, zopakovali si a rozšířili znalosti historických skutečností a souvislostí, shlédli děsivou realitu koncentračního tábora na dobových záběrech.

Pochybuji, že někdy uvidím v televizních zprávách či novinách někoho z letošní 9. A s vyholenou hlavou a zdviženou pravicí při skandování neonacistických hesel. Oni už totiž ví, že Češi měli být pro Hitlera dalším soustem, do kterého se naštěstí už nestihl zakousnout.

Autor: Iveta Šolcová (13.3.2013)