Dvoudenní exkurze žáků 8. ročníku

Naše spolupráce se Střední školou grafickou Brno pokračuje i v letošním školním roce. Dvoudenní exkurze, kterou střední škola pořádala v rámci projektu OP VK CZ.1.07/1.1.00/44.0006 Podpora technického a přírodovědného vzdělávání, se kromě středoškoláků a žáků další základní školy zúčastnilo i čtrnáct osmáků ze ZŠ Šlapanice. Akce se konala 22. a 23. října 2014.

První den měli žáci možnost zhlédnout Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou, a to expozici zaměřenou na dějiny písma, knihy, knihtisku a knižní kultury českých zemích. Před obědem ještě stihli vystoupat k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je Národní kulturní památkou zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO. V podvečerních hodinách všichni dorazili do Prahy. Po večeři byl naplánován individuální program, naši žáci se spolu se svými vyučujícími rozhodli pro prohlídku staré Prahy. Pro mnohé byla velkým zážitkem nejen jízda metrem, ale i večerní procházka po Karlově mostě a liduprázdný Pražský hrad.

Hlavním programem druhého dne byla návštěva Národního technického muzea v Praze. Zde si každý mohl vybrat obor dle vlastního zájmu a dozvědět se spoustu užitečných a zajímavých informací. K vidění byly různé expozice, např. dopravy, astronomie, stavitelství, tiskařství, televizní studio a někteří i navštívili maketu uhelného a rudného dolu, které se nachází v podzemních prostorách pod budovou muzea. Šero, zelektrizované originály důlních svítidel, karbidové lampy a elektrické kahany, důlní stroje a zařízení, štoly, figuríny horníků a zvukové efekty byly nezapomenutelným zážitkem.

Dvoudenní exkurze se nám vydařila a za její organizaci patří dík Střední škole grafické Brno.

Autor: Hana Trundová (5.11.2014)