Cyklozávod na ZŠ Šlapanice

Že vynález kola a jeho další využití jako dopravního prostředku má velký význam v historii lidstva si uvědomujeme všichni, kteří tento objev využívají v každodenním životě. Jeho význam však v dnešní době narůstá i s dalším rozvojem civilizace, industriální zátěže přírody i s negativními aspekty konzumního způsobu života ve větších městech.

Atraktivní cyklistický závod, který pro děti ze Šlapanic a okolí zorganizovala předmětová komise TV ZŠ Šlapanice ve spolupráci s Favoritem Brno, MP, ZZS Jmk a Krajským úřadem Jmk, mohl dokonce i ovlivnit nominaci reprezentace v této disciplíně na Hry VI. letní olympiády dětí a mládeže. Hlavním smyslem akce je odtrhnout děti od pasivního způsobu negativní konzumace adrenalinu, který přináší rozvoj ICT (počítače, mobilní telefony, aj.) v našem životě. Potřeba aktivního pohybu se zdravou výživou, je dnes vzhledem k potřebě zdravého způsobu života neoddiskutovatelná.

Škola se pokusila skloubit tento závod s přednáškou hostů, odborníků a snad i vznešeně řečeno - živých legend cyklistického sportu, kteří v kinosále ukázali a přednesli vlastní zkušenosti s tímto krásným sportem. Pozvání přijali Iva Zajíčková, Ferdinand Duchoň, Lukáš Petr a Josef Zimovčák. Hlavní myšlenkou projektu Na kole dětem je podpořit onkologicky nemocné děti a pomoci jim překonávat následky tohoto onemocnění. Přednáška se lehce protáhla, ale byla tak zajímavá, že ji všichni s nadšením sledovali až do konce.

Závod byl tedy odstartován v deset hodin. Jela se časovka jednotlivců ve dvou kolech.

Trasa:

Zúčastnili se nejen žáci ZŠ Šlapanice, ale i ZŠ Horní, ZŠ Ivančice, ZŠ Masarykova,
ZŠ Jasanová a také závodníci z TJ Favorit Brno. Výsledky si můžete prohlédnout níže.
Vše se vydařilo i počasí nám přálo, takže teď už jen velký dík všem organizátorům, hostům, rozhodčím, závodníkům, pomocníkům a samozřejmě partnerům závodu: Krajský úřad Jmk, MěÚ Šlapanice, TJ Favorit Brno, Merida Czech, s.r.o. (Šlapanice), ZZS Jmk, MP, Univerzita obrany Brno, stavební firma Kaláb, Arktida, Tondach.

Úspěchy našich hostů:

Iva Zajíčková

• zasloužilá mistryně sportu - uděleno 1976
  • 23 násobná mistryně republiky ve sprintu
  • MS ve sprintu 2x stříbrná, 4x bronzová
  • MS v silniční cyklistice (10. místo)
  • 9 - ti násobná mistryně světa na vysokém a plášťovém kole

Ferdinand Duchoň

• OH 1960 v Římě (7. místo ve stíhacím závodě družstev)
  • 4x na MS ve stíhacím závodě (1959 Amsterdam, 1960 Lipsko, 1961 Curych, 1962 Milán)
  • 10x mistr republiky (4x stíhací závod jednotlivců, 5x stíhací závod družstev, 1x vytrvalci za motorovým vodičem)
  • Festival mládeže 1957 v Moskvě - bronz ve stíhacím závodě jednotlivců, stříbro ve stíhačce družstev
  • v roce 1959 získal titul mistra sportu, který mu ČSTV po emigraci odebralo
  • 8x pokořil československý rekord ve stíhacím závodě jednotlivců na 4 km

Josef Zimovčák

• mnohonásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole
  • držitel světového rekordu 522,42 km v jízdě na vysokém kole 24 hodin nonstop (1996) - rekord dosud nebyl překonán!
  • přejel na vysokém kole USA od západu na východ v délce 4 458 km za 28 dnů (1998)
  • v režimu profesionálů pokořil trojici nejslavnějších cyklistických závodů Tour de France (2005), Giro d´Italia (2006), La Vuelta Espana (2007)
  • je mnohonásobným mistrem světa na různé vzdálenosti
  • v roce 2008 absolvoval RI Okna Tour 2008, kdy během 21 etap objel republiku (2 840 km)
  • v květnu 2012 se v belgickém Gentu zúčastnil 32. ročníku mistrovství světa historických kol IVCA Rally, kde se umístil na 1. místě a jako jediný oblékl duhový trikot mistra světa

Lukáš Petr

• od 1. ledna 2011 vedoucí trenér pro silniční a dráhovou cyklistiku u Favoritu Brno
  • 1998 - 3. místo MČR silnice
  • 2004 - 2. místo MČR dráha - stíhací závod jednotlivců
  • 2005 - 2. místo ČP Plzeň silnice
  • 2006 - 5. místo Akademické mistrovství světa - časovka
  • 7. místo Akademické mistrovství světa - silnice
  • 1. místo Mezinárodní akademické mistrovství Německa
  • 1. místo přebor JM kraje časovka » titul mistr Jihomoravského kraje
  • 1. místo Akademické MČR - časovka
  • 1. místo Akademické MČR - MTB půlmaratón
  • 1. místo vrchařská soutěž na etapovém závodě Rovner Vysočina

Výsledky závodu

ZŠ Šlapanice

Celkové výsledky

Kategorie III. dívky (6. a 7. ročník)

Žákyně - ročníky narození 1999-2000

nikdo nepřihlášen 1. Michaela Martínková (ZŠ Masarykova)
2. Jana Budínová (ZŠ Šlapanice)

Kategorie III. hoši (6. a 7. ročník)

Žáci - ročníky narození 1999-2000

1. Štěpán Buček
2. Lukáš Křenek
3. Martin Stehlík
1. Dušan Vavrek (TJ Favorit Brno)
2. Edi Ajvazi (TJ Favorit Brno)
3. David Jindra (TJ Favorit Brno)

Kategorie IV. dívky (8. a 9. ročník)

Kadetky - ročníky narození 1997-1998

1. Jana Budínová 1. Sára Pavlíčková (ZŠ Jasanová)

Kategorie IV. hoši (8. a 9. ročník)

Kadeti - ročníky narození 1997-1998

1. Jakub Žáček
2. Radek Mach
3. Šimon Švec
1. Jan Grunt (TJ Favorit Brno)
2. Jakub Žáček (ZŠ Šlapanice)
3. Sebastien Briesťanský (ZŠ Horní)

PhDr. Soňa Krahulcová, Mgr. Roman Skočovský, Ph.D.

Autor: Antonín Šerý (24.5.2013)