Co dělat, když se ve vlasech objeví vši

Čas od času se v dětském kolektivu vyskytne veš dětská.

Jedná se o parazitický hmyz, který může žít pouze ve vlasech lidí bez rozdílu věku, nejčastěji se však vyskytuje u dětí. Nelze ji přenést na zvířata, podobně jako zvířecí druhy nejsou přenosné na člověka. Nedospělé i dospělé vši se živí sáním krve. Nepříjemné svědivé pocity vši vyvolávají při pohybu ve vlasech, zejména když napadený člověk ulehne na lůžko. Veš dětská není přenašečem žádných choroboplodných zárodků.

Samičky vši dětské připevňují vajíčka (hnidy) na vlasy těsně u pokožky. Za celý svůj život, který trvá 3 - 5 týdnů, naklade jedna samička 50 až 150 hnid. Za 8 - 9 dní se z nich líhnou larvy (nymfy), jež rychle rostou, 3krát se svlékají a za 17 až 25 dní jsou z nich dospělé vši, schopné dalšího rozmnožování. Jestliže včas nepodnikneme potřebná opatření, jsou vlasy v krátké době plné vší a hnid.

Veš dětská nelétá ani neskáče - k přenosu dochází těsným kontaktem s napadenými osobami, při půjčování nebo používání společných pokrývek hlavy, hřebenů apod. Nejsnáze se veš přenáší mezi sourozenci a rodinnými příslušníky, mezi dětmi ve škole nebo při jejich společné letní nebo zimní rekreaci apod.

Opatření proti vši dětské

Jedinou a bezpečnou prevencí proti vši dětské jsou časté a důkladné prohlídky vlasů dětí. Bělavé hnidy, necelý 1 mm dlouhé, lze najít nejčastěji na vlasech rostoucích za ušima. Rovněž lezoucí vši se zdržují na vlasech těsně u pokožky. Zjistíme je, jestliže vlasy až ke kořenům postupně rozhrnujeme. Spolehlivěji je najdeme při vyčesávání hustým hřebenem, zvaným „všiváček". Při tom dítě skloní hlavu nad bílý papír, velikosti asi 50 x 50 cm, rozložený na stole. Hřeben táhneme ve vlasech směrem od temene hlavy dopředu, opatrně avšak těsně při pokožce. Vyčesané vši padají na papír nebo zůstávají na hřebeni. Jestliže žádné vši nevyčešeme, je to nejspolehlivější důkaz, že dítě není zavšiveno. Vyčesávání musí trvat 3 až 5 min. Délka těla dospělých vší a starších larev je 2 - 3 mm. Nejmladší larvy jsou jen 1 mm dlouhé, světle zbarvené a snadno se přehlédnou. Vyčesané vši musíme usmrtit zamáčknutím nebo postříkáním odvšivovacím přípravkem. Jinak mohou vlézt zpět do vlasů. Zavšivení nezabrání a početnost vší ve vlasech výrazněji nesnižují obvyklé hygienické úkony, jako vyčesání a mytí běžným šamponem. Výběr vhodného prostředku vám jistě poradí v každé lékárně.

Zatím neexistuje žádný přípravek, který by z vlasů odstranil hnidy. Ty je možné zčásti vyčesat hustým a vlhkým hřebenem a zbytek je nutno stáhnout z vlasů ručně. Zásahy proti vši dětské se snadněji a účinněji provádějí na vlasech kratších a upravených. V nich také přítomnost vší dříve zjistíme.

Při výskytu vší v rodině s více dětmi je vhodné provést zásah proti vším současně u všech sourozenců, prohlídce se nutně musí podrobit i dospělé osoby. V domácnosti je nutné ošetřit veškeré textilie, s kterými postižené osoby přišly do styku - nutno vyprat minimálně na 60°C. Zbavit děti vší je povinností rodičů.

Při výskytu vší v rodině jsou nutná tato opatření:

• okamžitě nahlásit třídnímu učiteli a vedení školy výskyt vší, či hnid u dítěte
  • zabezpečit takové ošetření hlavy dítěte, aby byly odstraněny vši i hnidy
  • dítě může nastoupit do školy až po splnění předchozího bodu

Sdělení MŠMT k zajištění lepší informovanosti rodičů, žáků, v případě výskytu pedikulózy (vši dětské)

Autor: Zora Dufková (11.12.2017)