Beseda s pamětníkem

Ve čtvrtek 8. prosince navštívil naši školu již pošesté Ing. Pavel Fried, který byl se svou rodinou vězněn v letech 1942 - 1945 v koncentračním táboře v Terezíně. Jeho životopis a zážitky z Terezína jsou zpracovány na stránkách Paměti národa (www.pametnaroda.cz) a rovněž v Aktualitách na webu ZŠ Šlapanice v předchozích letech. Jeho vypravování vždy zaujme nejen žáky 9. tříd, pro něž jde o první setkání s panem Friedem, ale i nás, učitele, kteří jeho osudy známe. Zapůsobily na nás vzpomínky pana Frieda na to, jak jej matka zachránila před hrozícím transportem na „východ". Přihlásila se do transportu se svým synem, ale protože byla zapracovanou silou, stříkala německé uniformy na bílo, její šéf se obrátil na německého dozorce a ten dvěma slovy („Na, ja.") rozhodl o životě jak paní Friedové, tak jejího syna - mohli zůstat v Terezíně.

Žáci svoje dojmy vyjádřili slovy: „ Pan Fried dokáže otevřeně mluvit o smutných věcech. Je ochoten odpovědět na každou otázku. Ve svém věku plynule a z hlavy vypráví nejen o svých zážitcích, ale zná i fakta. Byla to paráda poslouchat."

Autor: Jaroslava Staňková (12.12.2016)