Beseda s pamětníkem holokaustu

24. listopadu se žáci 9. tříd zúčastnili besedy s předsedou Židovské obce v Brně, ing. Pavlem Friedem, který se pro svůj židovský původ stal ve dvanácti letech vězněm koncentračního tábora v Terezíně. Poutavé vypravování pana Frieda bylo pro většinu žáků i pro učitele nezapomenutelným a dojemným zážitkem.  O tom svědčí i ohlasy „deváťáků" po besedě:

„Nemohu uvěřit, co (pan Fried) všechno prožil, jak mohl vystačit se čtvrtkou chleba a 2 dkg margarínu na tři dny."

„Líbilo se mi, že nám pan Fried vysvětlil slova, kterým jsme nerozuměli, jak zajímavě mluvil a pěkně se vyjadřoval."

„Zaujalo mě, že ze 72 chlapců, kteří v Terezíně bydleli s panem Friedem, přežilo válku jen 12, nebo jak se staral o kamaráda, který měl tyfus."

„Nechápu, jak mohlo v Terezíně postaveném pro 7 tisíc lidí žít (živořit?) až 65 tisíc vězňů."

„Obdivuji pana Frieda, že dokáže o těch hrozných zážitcích mluvit, zvláště když si vzpomene na svou sestru, která tam zahynula."

„Nejvíc mě překvapilo, že jsme všichni dokázali být v klidu a poslouchat."

„Nedokážu si představit, jak bych to zvládla já, pan Fried je asi tak trochu hrdina ."

Autor: Antonín Šerý (28.11.2011)