Beseda o holokaustu

6. února měli žáci 9. ročníku možnost setkat se s panem Pavlem Friedem, který byl v době II. světové kvůli svému židovskému původu vězněn tři roky v koncentračním táboře Terezín. Své vzpomínky završil slovy: „ Když budete cokoli v životě dělat, jakkoli se budete muset rozhodnout, vždy se ptejte, co vašemu rozhodnutí říká vaše svědomí, co by tomu řekla vaše maminka, a jste-li věřící, zda je váš čin v souladu s božími zákony."

Pan Fried naši školu navštívil již po osmé, letošní deváťáci náleží tedy k těm dalším asi pěti stům žáků naší školy, kteří si mohli jeho vyprávění poslechnout. Reakce žáků byla i letos velmi silná:

„V dějepise jsme se o holokaustu učili, ale nikdy jsem to neslyšela a nepochopila lépe. Děkuji ...."

„Chtěla bych panu Friedovi poděkovat, že nám vyprávěl své vzpomínky, které jsou pro něj velmi bolestivé. Kéž by měli možnost poslechnout si to všichni lidé..."

O životě pana Frieda se můžete dočíst například na stránkách Paměti národa: https://www.pametnaroda.cz/cs/fried-pavel-1930

Autor: Jaroslava Staňková (8.2.2019)