Adaptační výjezd

I v letošním školním roce se žáci 6. tříd zúčastnili adaptačního výjezdu, tentokrát ve dvou termínech. V září vyjeli žáci 6. C a 6. D do RS Drak v Křižanově a v říjnu žáci 6. A a 6. B do RZ Zámeček v Hodoníně u Kunštátu. To ovšem nebyla jediná změna oproti předchozím „adapťákům". Aktivity, které vnesl do programu nový školní psycholog, nám pomohly naplnit hlavní cíle adaptačního kurzu, tedy především lepší vzájemné poznání spolužáků, navázaní přátelství a nácvik spolupráce.

Abychom rozptýlili obavy dětí z pobytu na II. stupni ZŠ, měly možnost se lépe poznat i se svými třídními učiteli a dozvěděly se, kdo tvoří školní poradenské centrum a v jakých situacích se na jeho členy obrátit.

A jak sami žáci hodnotili, co jim adaptační výjezd přinesl: „Kamarádství, respekt k nápadům jiných... Chovat se tak, jak si přeju, aby se ostatní chovali ke mně. Pevnější pouto se třídou." Nejvíce účastníci výjezdu oceňovali, že poznali nově příchozí spolužáky: „Začal jsem se bavit se spolužákama, se kterýma jsem se dřív nebavil... Díky adapťáku jsme lepší třída."

Důležitou součástí programu byla tvorba Charty třídy, v níž si sami žáci formulovali pravidla soužití ve třídě. Tato pravidla si „přibalili" ke všem zážitkům a budou je provázet příštími měsíci ve škole.

Autor: Jaroslava Staňková (21.10.2016)